Będąc w podeszłym wieku nie trudno o potknięcie się, upadek. Dla seniora skutki nawet z pozoru niegroźnego urazu mogą być znacznie bardziej poważne. Najczęstsze skutki
upadków to: krwiaki, stłuczenia, urazy czaszki, złamania. Dodatkowo mogą one prowadzić do powikłań związanych z długotrwałym unieruchomieniem, czyli zakrzepicy, odleżyn, zaburzeń krążenia, zakażeń układu moczowego, zaniku mięśni. Warto więc zrobić wszystko, by do tego nie doszło. Jak to zrobić? Przede wszystkim zapobiegać i wyeliminować przyczyny. Dużą rolę gra tutaj odpowiednie przygotowanie mieszkania seniora. Na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria, które ułatwiają codzienne życie i sprawiają, że jest ono…bezpieczniejsze.
Przykładem takiego produktu jest chwytak, czyli przedmiot ułatwiający podnoszenie i sięganie po różne rzeczy, po które senior normalnie musiałby się schylić.
W sklepach dostępne są także taśmy antypoślizgowe, które zmniejszają ryzyko upadku. Można je przykleić na różnego rodzaju powierzchniach, zwłaszcza na tych bardziej śliskich, typu płytki, parkiet.
Poruszanie się po domu znacznie usprawni oświetlenie punktowe. Osoby starsze potrzebują większej ilości światła, by dostrzec potencjalne przeszkody.
Pomieszczeniem, w którym najłatwiej o urazy jest oczywiście łazienka. Tutaj także przyda się mata antypoślizgowa, ale także różnego rodzaju uchwyty łazienkowe, które ułatwią codzienną toaletę. Można je zamontować w różnych miejscach, na przykład koło wanny, pod prysznicem, przy toalecie.
Aby senior mógł siedzieć podczas kąpieli pomocne będziedzisko pod prysznic.
Bezpieczna przestrzeń dla seniora to przestrzeń wolna od wszelkich przeszkód. Warto usunąć wszelkie dywany i dywaniki (ryzyko zawinięcia), pochować zbędne rzeczy z półek, by naprawdę potrzebne przedmioty były w zasięgu ręki i były łatwo dostępne.
Ryzyko stwarzają także wszelkie kable, progi. Jeśli chodzi o higienę, lepszym wyborem będzie prysznic niż wanna. Zmniejsza on ryzyko poślizgnięcia się.
Najnowsze komentarze